+48 77 4546 556

Projekty

Wochenblatt.pl

Tygodnik Wochenblatt.pl posiada najwyższy nakład (ok. 6000 egz.) wśród ukazujących się w Polsce gazet, których adresatami są głównie osoby niemieckiego pochodzenia zamieszkałe na terenie całego kraju. W samym tylko województwie opolskim, czyli w zachodniej części Górnego Śląska, ich liczbę ocenia się na około 200.000, co sprawia, że pomimo aspiracji bycia gazetą wszystkich Niemców w Polsce punkt ciężkości spoczywa na regionie opolskim, zwłaszcza, że jej siedziba mieści się w Opolu. Unikalność gazety polega na jej dwujęzyczności. Publikując artykuły w językach niemieckim i polskim staramy się przeciwdziałać daleko posuniętemu językowemu wykorzenieniu Niemców w Polsce.

Wochenblatt.pl

Schlesien Journal

Schlesien Journal jest audycją telewizyjną emitowaną na antenie TVP Opole, TVP Katowice oraz przez prywatną telewizję TVS. Tematyka audycji Schlesien Journal dotyczy głównie działalności kulturalnej mniejszości niemieckiej, wydarzeń z życia regionu i struktur mniejszości. Program przybliża widzom ciekawe postacie ze środowiska mniejszości niemieckiej, działaczy, niemieckojęzyczne inicjatywy i projekty kulturalne, niemieckojęzyczne zespoły teatralne i muzyczne z regionu i z Niemiec.

Audcyja - TVP OPOLE

Musikschachtel-Abgekanzelt

Musikschachtel jest niemieckojęzyczną audycją radiową, emitowaną przez Radio DOXA w Opolu. Tematyka audycji związana jest z działalnością kulturalną mniejszości niemieckiej, wydarzeniami z życia struktur mniejszości w regionie opolskim. Audycja podzielona jest na dwie części emitowane w różnych dniach i jest formą pośrednią między audycją publicystyczną (sobota) a muzyczno-publicystyczną wraz z koncertem życzeń (niedziela). Oprócz poważnych materiałów dziennikarskich zamieszczane są w niej także krótkie formy reportażowe, przedstawiające portrety ciekawych osobowości ze środowiska mniejszości niemieckiej, działaczy aktywnych w regionie, niemieckojęzyczne zespoły muzyczne z regionu i z Niemiec. Ponadto Musikschachtel to także rodzaj koncertu życzeń, który wzbudza bardzo duże zainteresowanie słuchaczy. Życzenia w języku niemieckim przyjmowane i emitowane na antenie są nieodpłatne.

Więcej informacji

Schönes Schlesien

Audycja "Schönes Schlesien" emitowana na antenie Radia Opole prowadzona jest w języku niemieckim i podzielona na dwie części. Pierwsza część poświęcona jest starym, częściowo zapomnanym zawodom na Śląsku. Odwiedzimy istniejące jeszcze warsztaty i pokażemy, na czym polegała praca kowala lub wikliniarza. W drugiej części Schönes Schlesien podejmuje temat zabytków sakralnych na Górnym Śląsku. Przedstawiamy ważne klasztory, kościoły i kaplice, które niejednokrotnie świadczą o złożonej historii tego regionu. Ważnym elementem audycji jest muzyka z niemieckiego kręgu kulturowego.

Więcej informacji

Schlesien Aktuell – das Magazin

Audycja "Schlesien Aktuell - das Magazin" prowadzona jest w języku mniejszości niemieckim i podzielona jest na dwie części. Pierwsza część poświęcona jest aktualnym wydarzeniom w mniejszości niemieckiej, regionie oraz stosunkom polsko-niemieckim. W drugiej części Schlesien Aktuell podejmuje w każdym odcinku osobny temat z dziedziny polityki, gospodarki, działalności młodzieży mniejszości, duszpasterstwa mniejszości, działalności kół terenowych towarzystwa, kultury i historii regionu. Ważnym elementem audycji jest muzyka z niemieckiego kręgu kulturowego.

Więcej informacji

Schlesien Aktuell - kompakt

Audycja "Schlesien Aktuell - kompakt" prowadzona jest w języku mniejszości (niemieckim) i jest poświęcona aktualnym wydarzeniom w mniejszości niemieckiej, regionie i stosunkach polsko-niemieckich. W szczególności poruszane będą zagadnienia z zakresu polityki, gospodarki, kultury, młodzieży mniejszości, duszpasterstwa mniejszości i działalności kół terenowych towarzystwa i historii regionu.

Więcej informacji

Nasi partnerzy